Čo sa nachádza v náplniach do elektronických cigariet?

Elektronické cigarety sú okolo nás už niekoľko rokov, ale veľa ľudí ešte stále nemá spoľahlivé informácie o tom, čo sa v nich vlastne nachádza. Nachádza sa tam tabak? Zdá sa, že veľa ľudí, najmä amerických zákonodarcov, si to myslí. A čo chemikálie spôsobujúce rakovinu a toxické ťažké kovy? Médiá častokrát tvrdia, že ich niekto našiel. Nemrznúca zmes? Áno, tá je tam zrejme tiež, ak si myslíte. Ak chcete vedieť, čo je naozaj v e-cigaretách, zabudnite na to, čo ste čítali v novinách, máme tu fakty, tak čítajte ďalej! 

Čo vlastne vdychujeme?

Väčšina z toho, čo je v zariadení/e-cigarete je kov, elektronika, sklo a plasty. Zdá sa byť zrejmé, že užívatelia neinhalujú nič z týchto materiálov, ale budete prekvapení, ako to niektorí ľudia chápu. Minulý rok (2017) sa jeden z "expertov na verejné zdravie" v USA sťažoval, že užívatelia e-cigariet vdychujú nebezpečné výpary z batérií týchto zariadení.

Dôležité časti e-cigarety samotnej sú vo vnútri atomizérov/nádržiek, ktoré sú v kontakte s tekutinou, ktorá sa vdychuje. Väčšina týchto častí je z nehrdzavejúcej ocele, skla alebo z plastu bezpečného pre potraviny, takže nie je možné, aby sa do tekutiny rozpustili škodlivé chemikálie. Knôty alebo vata sú vyrobené z nebielenej bavlny, čo je ďalší bezpečný materiál.

Takže všetko, s čím je náplň v kontakte, samozrejme, ak je to vyrobené z kvalitného a bezpečného materiálu, je úplne bezpečné. Ak aktivujete e-cigaretu a začnete inhalovať, kvapalina sa zmení na paru a to je to, čo ľudia vdychujú. Takže, čo vlastne vdychujeme? 

Strašidelné chemické názvy

Väčšina náplní, ktoré sa dávajú do atomizéra/nádržky na e-liquid, je vyrobená z chemických zlúčenín strašidelných názvov. Názvy sú desivé, samotné chemikálie ale nie sú.

Dve hlavné zložky v e-liquide sú rastlinný glycerín (VG) a propylénglykol (PG).

Glycerín je v skutočnosti veľmi bezpečná chemikália a používa sa v mnohých každodenných výrobkoch. Potravinársky priemysel ho používa ako sladidlo, je to bežná zložka v mydlách a výrobkoch na starostlivosť o pokožku a mnoho liekov ho tiež obsahuje. Rastlinný glycerín používaný v náplniach do e-cigariet je úplne prírodný produkt. Faktom je, že chemické názvy sú iba vedeckými popismi látok.

Existuje jeden problém s VG, že je to veľmi hustá kvapalina. Je tak hustý, že v niektorých nádržkách by nemohol fungovať, ak by nebol zriedený niečím riedkym a tu je miesto, kde prichádza PG. Je to ďalšia veľmi bežná chemikália a opäť sa používa ako prísada do potravín, udržuje vlhkosť. PG sa používa aj v liekoch, zubných pastách a výrobkoch na starostlivosť o pokožku. 


Nikotín

 

Toto je jedna z najkontroverznejších vecí, ktoré nájdete v e-cigarete. Podľa niektorých je nikotín pridávaný do e-liquidov so zámerom priviesť deti k závislosti od cigariet. V skutočnosti nikotín nie je taký návykový, ak ho nevdychujete v tabakovom dyme. Avšak, ak používate e-cigaretu z dôvodu ukončenia fajčenia, je dôležité, aby vám dostal do tela dostatok nikotínu na uspokojenie vašej potreby závislosti od nikotínu.

Existuje veľa hystérie ohľadom nikotínu, ale skutočnosť je taká, že nikdy nebola spojená s akýmkoľvek druhom rakoviny, napriek mnohým snahám nájsť nejaké dôkazy. Nikotín je vo vysokých dávkach jedovatý, ale z množstiev, ktoré sa vyskytujú v e-liquide, by nemalo hroziť žiadne nebezpečenstvo.

 

A nakoniec trochu chute 

A napokon poslednou zložkou v náplni/e-liquide sú arómy. Samotná kvapalina naozaj nemá skoro žiadnu chuť. Ak obsahuje nikotín, má mierne korenistú chuť a obe zložky VG a PG sú mierne sladké. To naozaj nie je niečo, čo by užívateľov zaujalo. Začali sa preto používať potravinárske dochucovadlá na vytvorenie obrovského sortimentu príchutí, z ktorých si určite vyberie každý.

 

Nie je možné použiť všetky potravinárske arómy, nakoľko niektoré zložky obsahujú diacetyl, ktorý je bezpečný pri konzumovaní ako potravina, nie je však bezpečný, keď sa vdychuje. Niekoľko aróm používa olejový základ, ktorý nie je taktiež vhodný na inhalovanie. Existuje ale obrovská škála príchutí vhodných svojím zložením na inhalovanie, z ktorých si môžete vybrať.

 

Tak tu máte kompletný zoznam vecí, ktoré nájdete v zariadení/e-cigarete a náplniach. Nie je to tak dramatické, ako niektoré zo spravodajských článkov uvádzajú, doležité je mať správne a presné informácie.