6 základných chýb pri používaní e-cigariet

Kúpili ste si svoju e-cigaretu a niečo nefunguje tak ako má. Je chyba vo výrobku, alebo ste niečo urobili nesprávne? Práve v tomto článku sa dozviete odpovede na základné otázky ohľadom používania e-cigariet. Vďaka nim môžete výrazne obmedziť napríklad pretekanie, pálenie vaty, prskanie, bublanie a podobné problémy, s ktorými sa pri používaní môžete stretnúť.


Príliš časté poťahovanie

Početnosť poťahovania hrá dôležitú rolu v podstate pri všetkých elektronických cigaretách. I keď u niektorých to síce taký problém byť nemusí, u iných je treba dávať si na to pozor. Princíp je jednoduchý. Žhaviaca hlava má v sebe špirálku s vatou, vata sa nasiakne e-liquidom a rozžhavená špirálka e-liquid z vaty odparuje. Kým je čo odparovať, je všetko v poriadku, ale akonáhle je vata suchá, dostaneme takzvaný „dry hit“ (suché potiahnutie), vata sa napáli a žhaviaca hlava je na vyhodenie.


Ako docieliť, aby sa to nestalo?


Početnosť poťahovania má na to určite nemalý vplyv. Ďalej to však ovplyvní nižšie zmieňovaná hustota e-liquidu, poloha e-cigarety a včasné dopĺňanie. V rámci poťahovania je tak potrebné dávať si pozor, aby sme neťahali rýchlejšie, než sa vata v hlave stačí zásobovať e-liquidom. Každá hlava je iná a má iné prívody e-liquidu. Všeobecne ale platí, že sa e-cigareta príliš nedá používať ako klasická cigareta, teda že budeme desať minút v kuse fajčiť. Pri elektronických cigaretách je ďaleko vhodnejšie si párkrát potiahnuť a potom nechať žhaviacu hlavu, prípadne vatu, pár minút, aby sa opäť dostatočne nasiakla e-liquidom.


Hustota e-liquidu


Hustota e-liquidu zásadne ovplyvňuje fungovanie elektronickej cigarety, prípadne jej clearomizéra. Ak zvolíte príliš hustý e-liquid (vysoký pomer zložky VG), v kombinácii s nevhodnými žhaviacimi hlavami sa bude zle dostávať k vate a tá sa bude prepaľovať. Ak zvolíte naopak príliš riedky e-liquid (vysoký pomer zložky PG), v kombinácii s nevhodnými žhaviacimi hlavami sa špirálka príliš rýchlo prežhaví a opäť tak môže dôjsť k prepáleniu vaty. Pravdepodobnejšie vám však bude e-liquid z clearomizéra pretekať prívodmi vzduchu. V prípade clearomizéra s horným prívodom bude dochádzať k bublaniu a prskaniu.


Ako si teda vybrať vhodný e-liquid?Najjednoduchší spôsob orientácie je podľa toho, na čo je daný clearomizér určený. Ak je určený pre priame poťahovanie do pľúc, tak budete potrebovať e-liquid s vyšším pomerom VG. V prípade, že je clearomizér určený pre poťahovanie ústa-pľúca, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebný vyvážený pomer PG/VG, prípadne viac zložky PG v e-liquide.

Ďalej sa môžeme orientovať podľa žhaviacich hláv a ich otvorov pre prívod e-liquidu. Čím je otvor väčší, tím skôr budeme potrebovať hustejší e-liquid. Väčšie žhaviace hlavy nájdeme práve u nízkoodporových tankov pre priame poťahovanie do pľúc. Naopak menšie žhaviace hlavy majú tiež menšie otvory pre prívod e-liquidu a hustejšie náplne by sa tak cez ne zle dostávali k vate.


Správna poloha e-cigarety


Veľmi podstatný detail tiež poloha, v akej e-cigaretu pri vapovaní držíte, pretože môže mať vplyv na jej správne fungovanie. To platí pre absolútnu väčšinu e-cigariet, predovšetkým potom pre e-fajky.

Žhaviace hlavy majú otvory pre prívod e-liquidu v svojej spodnej časti, samotné hlavy sú naviac tiež v spodnej časti clearomizéra, vďaka tomu tak z nej môžete spotrebovať čo najviac e-liquidu. V prípade, že je tank plný, na polohe e-cigarety v podstate nezáleží. Ale akonáhle máme clearomizér naplnený iba z polovice a menej, je dobré clearomizér a vlastne i celú e-cigaretu držať v zvislej polohe. To samozrejme nie je práve úplne príjemné, takže pre optimálne používanie si vystačíte s uhlom 45°.

Ak by ste totiž mali clearomizér s malým množstvom e-liquidu a používali ho vo vodorovnej polohe, prívody e-liquidu na žhaviacich hlavách nebudú dostatočne ponorené a pri početnejšom poťahovaní sa bude vata v hlave vysušovať a už sa nebude zásobovať novým e-liquidom. Dôjde tak ľahko k jej prepáleniu.


Náustok


Táto súčasť elektronickej cigarety môže mať významný vplyv na jej fungovanie. S príliš širokým náustkom natiahnete pri potiahnutí do žhaviacej hlavy príliš vzduchu a s tým aj príliš mnoho e-liquidu. Nielen, že to pocitovo nebude príliš ideálne, ale tiež sa s niekoľkými takými potiahnutiami ľahko presýtia žhaviace hlavy. To znamená, že vata v hlave už bude plne nasiaknutá, ale stále do nej bude prúdiť ďalší e-liquid. Ten už nebude vata schopná absorbovať a kvôli tomu môže dôjsť k niekoľkým problémom.

V prípade, že máte clearomizér so spodným prívodom vzduchu, môže dôjsť k pretekaniu e-liquidu. V prípade, že máte clearomizér s horným prívodom vzduchu, s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k bublaniu a následnému prskaniu e-liquidu do úst. Akonáhle dôjde k presýteniu hlavy, je potrebné dostať prebytočný e-liquid von.

U clearomizérov so spodným prívodom vzduchu je to vcelku jednoduché, stačí vziať papierovú vreckovku, dať ju okolo otvorov prívodu vzduchu a bez žhavenia špirálky fúknuť do clearomizéra. Prebytočný e-liquid sa tak vyfúka von.

U clearomizérov s horným prívodom vzduchu si niekoľkokrát z clearomizéra bez žhavenia špirálky potiahneme a potom sa pokúsime prebytočný e-liquid vyklepať smerom k náustku. Vyletia z neho kvapôčky e-liquidu a clearomizér bude normálne fungovať.


Spôsob potiahnutia


Z elektronických cigariet možno poťahovať dvoma spôsobmi. Klasicky spôsob ústa-pľúca alebo priamo do pľúc. To, či budeme poťahovať jedným alebo druhým spôsobom ovplyvňuje clearomizér, respektíve žhaviaca hlava, ktorú máme vo vnútri. Je však dôležité, aby sme tento spôsob dodržiavali. Nesprávne poťahovanie môže spôsobiť celý rad nechcených problémov.

Ak máme žhaviacu hlavu určenú pre priame poťahovanie a budeme ju používať spôsobom ústa-pľúca, hlava sa nám presýti. O tom sme už písali vyššie v prípade náustka, ale tu k presýteniu dochádza z iného dôvodu. Nízkoodporové žhaviace hlavy určené pre priame poťahovanie rýchlo a veľa žhavia, vytvárajú tak veľké množstvo pary. Ak budeme poťahovať ústa-pľúca, nie sme schopní dostať všetku vzniknutú paru z clearomizéra, tá v ňom teda zostane a skondenzuje späť do kvapalného skupenstva. Vzhľadom na to, že vata je už plne nasiaknutá e-liquidom z bežného zásobovania, hlava sa presýti a vzniknú problémy, ktoré sme si popísali vyššie, vrátane riešenia.

Menej častý prípad je, že máme žhaviacu hlavu určenú pre poťahovanie ústa-pľúca, ale poťahujeme priamo do pľúc. V takom prípade môže dôjsť k napáleniu vaty vnútri hlavy. Priame potiahnutia sú ďaleko prudšie a dlhšie, než pri spôsobe ústa-pľúca. Vdychujeme tak omnoho viac pary, špirálku žhavíme dlhšie a z vaty odparíme viac e-liquidu. Jedno či dve také potiahnutia v podstate neublížia, ale viac potiahnutí už áno. Hlavy určené pre spôsob ústa-pľúca majú často malé otvory pre prívody e-liquidu a nestihnú teda vatu zásobovať ďalším e-liquidom. Pri viacerých priamych potiahnutiach do pľúc dôjde k prepáleniu vaty.


Včasné dopĺňanie e-liquidu


Množstvo e-liquidu vnútri clearomizéra hrá podstatnú úlohu pri zásobovaní žhaviacej hlavy. Každá hlava má otvory, ktorými sa e-liquid dostáva k vate a je dôležité, aby boli tieto otvory vždy ponorené v náplni. Akonáhle je hladina e-liquidu pod otvormi, k vate sa nedostáva potrebné množstvo e-liquidu a bude sa prepaľovať.

Druhú úlohu hrá tlak vo vnútri clearomizéra. Čím menej je e-liquidu v clearomizéry, tým horšie sa môže dostávať do žhaviacej hlavy. Tým sa predlžuje doba, než sa vata opäť nasiakne na dostatočnú úroveň, aby nedošlo k prepáleniu. Čím častejšie sa snažíte z clearomizéra dostať všetko množstvo e-liquidu, než si ho znovu doplníte, tým väčšia je šanca prepálenia vaty. V podstate sa týmto spôsobom rýchlejšie opotrebuje.


Na záver by sme dodali už len


Elektronické cigarety majú rôznu konštrukciu a rôzne špecifiká, ktoré si často vyžadujú i nepatrne odlišný spôsob používania. Z niektorej ťaháme prudšie a kratšie, z inej zase pozvoľna a dlho. Jedná má perfektné zásobovanie, pri druhej je treba dať si pozor na početnosť potiahnutí. Zatiaľ čo niektoré bez problémov zvládnu vyvážený pomer PG/VG, pre ďalšiu to môže byť príliš husté alebo príliš riedke. Zvyknúť si na elektronickú cigaretu, alebo pokojne i nový clearomizér chvíľku trvá. Pokojne sa môže stať, že i keď je clearomizér alebo e-cigareta absolútne v poriadku, nemusí vám vôbec vyhovovať. Výber je dnes veľmi široký a tú pravú e-cigaretu si môže nájsť naozaj každý. Je však potrebné si správne vybrať. Ak máte akékoľvek doplňujúce otázky, neváhajte nás kontaktovať, alebo smerovať svoju otázku do komentárov. V prípade, že sa vám článok páčil, budeme vďačný za vašu reakciu alebo jeho zdieľanie.