Ako si správne vybrať atomizér? Čo znamenajú skratky RDA, RTA a RDTA v ich názve?

Chcete si kúpiť atomizér pre Váš mód, grip a zrazu ste narazili na skratky v názvoch jednotlivých atomizérov, ktorým nerozumiete. Je pre mňa vhodný RDA, RTA alebo RDTA typ? Ak ste si aj Vy položili túto otázku pri výbere nového atomizéru, prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, aký je rozdiel medzi týmito skratkami.
Jedno majú spoločné.
Všetky tri typy atomizérov majú jednu hlavnú spoločnú vlastnosť, ktorú najlepšie charakterizuje slovíčko “rebuildable”. V jednoduchom preklade to znamená, že sa v nich nepoužívajú klasické továrenské hlavy, ale sú určené pre motanie vlastných žhaviacich špirálok s vatou. Užívateľ si tak kedykoľvek môže urobiť tzv. “rebuild”, teda premotanie špirálok. Okrem už hotových predmotaných špirálok existuje aj množstvo typov odporových drôtov, z ktorých je možné si špirálku namotať. Motanie vlastných špirálok sa nazýva “CoilBuilding” a určite sa mu budeme podrobnejšie venovať v samostanom článku už čoskoro.

RDA“Rebuidable Dripping Atomizers” je označenie atomizérov, ktoré nemajú žiadnu nádržku na e-liquid. Práve slovo “Drip” naznačuje, že si liquid nakvapkáte priamo na špirálku alebo mash s vatou. Kvapkacie atomizéry ponúkajú intenzívnejší pôžitok čo sa chuti týka. Práve preto sa môžu používať aj na ochutnávanie sebou namiešaných liquidov. Majú často výrazne širšie náustky a viacero typov prívodov vzduchu. Samozrejme sú aj RDA atomizéry s úzkymi náustkami, tie sa označujú RDA MTL.
Isté typy RDA atomizérov sú použiteľné aj so squonker módmi, označujú sa tiež skratkou BF. Tieto atomizéry majú dutý stredový pin, cez ktorý sa liquid dostáva do kotolne, priamo k vate. O ich funkčnosti si takisto povieme v samostatnom článku.

RTA“Rebuildable Tank Atomizers” je označenie atomizérov, ktoré majú nádržku, tzv. TANK na liquid v rôznych objemoch. Zreteľne tak vidíte obsah liquidu v nádržke a kedykoľvek si ho môžete pohodlne doplniť, prípadne regulovať jeho prívod priamo k špirálke cez “liquid valve control”. RTA atomizéry vychádzajú zo základnej koncepcie štandardných clearomizérov na továrenské hlavy, kedy sa z vrchnej časti tanku dostáva e-liquid priamo na špirálky umiestnené pod ním.

RDTA“Rebuildable Dripping Tank Atomizers”, ako už správne tušíte, je označenie atomizérov, ktoré v sebe spájajú kombináciu RDA a RTA. Prioritne ide o kvapkacie atomizéry, ktoré však majú v spodnej časti tank, zväčša s menším objemom. Špirálka s vatou je umiestnená vo vrchnej časti pod náustkom, tzv. kotolni, a vďaka spodnej nádržke nemusíte tak často dokvapkávať svoj liquid.


Toto som potreboval vedieť.


Nech už si vyberiete akýkoľvek typ atomizéru určeného na motanie vlastných špirálok, odmenou Vám bude omnoho výraznejšie podanie chuti a tvorba pary ako pri továrenských hlavách.
Ak Vám tento článok pomohol v lepšej orientácii medzi jednotlivými označeniami atomizérov, neváhajte sa s ním podeliť s Vašimi priateľmi, či ohodnotiť komentárom alebo reakciou.