Riziká a benefity elektronických cigariet

Ohľadom elektronických cigariet bolo v minulosti zverejnených veľa informácií a článkov, či už negatívnych alebo pozitívnych, vaping si ale nachádza stále viac a viac svojich priaznivcov po celom svete.Početná skupina odborníkov a lekárov v oblasti verejného zdravia v U.S.A.

sa v správe pre F.D.A.(Federálny úrad pre potraviny a liečivá) z januára 2018 nedokázala vyjadriť, že e-cigarety sú úplne bezpečné. Skupina odborníkov vykonala komplexnú revíziu výskumu v tejto oblasti a kategorizovala dôkazy o rôznych otázkach ako presvedčivé, obmedzené alebo neexistujúce.

Existuje podstatný dôkaz v rámci expozície nikotínu obsiahnutého v elektronických zariadeniach a závislosti na nikotíne. Na rozdiel od elektronických cigariet klasické tabakové cigarety predstavujú vážne nebezpečenstvo v rámci toxických substancií, prevažne z tabakového dymu v ktorom sa nachádzajú potencionálne toxické látky, ktoré sú v oveľa väčšom množstve ako v pare v elektronických cigaretách.

Dôležitým dôkazom je fakt že expozícia toxických látok z e-cigariet je výrazne nižšia ako u klasických cigariet.

Ďalším presvedčivým dôkazom ako sa odborníci vyjadrili je ten, že používaním e-cigariet sa užívatelia vystavujú menšiemu riziku styku s chemikáliami a karcinogénmi, ktoré obsahujú klasické cigarety.

Jedným z ďalších dôkazov charakterizovaným ako iba obmedzený dôkaz bolo vyjadrenie že e-cigarety môžu byť účinnou pomôckou na odnaučenie fajčenia.

 

The New York Times, 23.január 2018, by Sheila Kaplan

 

https://www.nytimes.com/2018/01/23/health/e-cigarettes-health-evidence.html